Hockeynytt

Våra nyheter

Inför AllEttan kommer vi att gå igenom samtliga 9 lag vi ställs emot i AllEttan. Vi börjar med en bekant – Väsby IK HK, som vi mötte under förra årets AllEtta.

Stockholmsgänget Väsby IK HK håller till i den Östra grundserien. Där gick de som tåget den här säsongen och vann serien med 48 inspelade poäng på 22 matcher, vilket förvisso är samma antal poäng som Visby/Roma, men där Väsby hade bättre målskillnad.

Väsby går in för att spela AllEttan för fjärde säsongen i rad.

Trupp-fakta

Det första värdet är Väsbys, det inom parentes är Bodens. 

Medelålder: 22,7 år (24,89 år)
Medelvikt: 83,9 kg (82,93 kg)
Medellängd: 180,66 cm (181,89 cm)
Erfarenhet från Allsvenskan: 139 matcher (364 matcher)
Erfarenhet från SHL: 31 matcher (420 matcher)
Erfarenhet från KHL: 0 (54 matcher)
Erfarenhet från Liiga: 0 (451 matcher)

Statistisk i grundserien

Det första värdet är Väsbys, det inom parentes är Bodens.

Gjorda mål: 94/4,27 i snitt (58/3,22 i snitt)
Insläppta mål: 53/2,41 i snitt (41/2,27 i snitt)
Skotteffektivitet: 12,37 % (8,63 %)
Räddningsprocent: 92,45 % (90,87 %)
Powerplay: 19,77 % (25 %)
Boxplay: 89,09 % (89,29 %)

Spelare att hålla ett extra öga på

Christoffer Gozzi, med AIK som moderklubb där han även spelat 8 SHL-matcher, spelar i år sin tredje raka säsong i Väsby. Han vann den interna poängligan med 26 poäng på 22 matcher. Även Elliot Lorraine har varit en framgångsrik poängproducent både den här och förra säsongen.

Tidigare möten

Lagen möttes så sent som ifjol i AllEttan, där vi gick segrande ur hemmamötet med 4-2 och sedan även vann bortamötet efter straffar.

AllEttan drar som bekant igång den 28/12, där det nu är fastställt att vi möter Kiruna IF på hemmaplan. Spelschemat i sin helhet hoppas vi kunna publicera imorgon!

Arkivfoto: Mats Engfors/Fotographic

Boden Hockey
Ett lag – En stad – En dröm