Sista genrepet inför premiären slutade med en 2–0 seger…
Även om det satt väldigt långt inne.
– Vi gör ändå en klart godkänd insats försvarsmässigt, men en del kvar att önska i anfallszon, konstaterade tränare Bergdahl efter segermatchen mot Clemensnäs.
Boden Hockey har matchat ganska rejält. Det har blivit hela 34 träningspass och nio träningsmatcher sedan den 9:e Augusti, och det är väldigt mycket.
– Ja, vi har legat på en extremt hög träningstäthet som kommer att ge resultat, främst lite längre fram i serien. Vi har ett nytt upplägg på serien i år. Vi är 20 lag som spelar i serien, de sex främsta går till slutspel direkt och lag 7 till 10 i tabellen spelar play-in och de två sista lagen i serien kvalar för att klara sig kvar, konstaterar tränare Robert Bergdahl.
Dagens match mot Clemensnäs blev väl direkt ingen höjdarmatch, inte anfallsmässigt i alla fall. Försvarsspelet var väldigt solitt och Boden klarade av inte mindre än två stycken tre mot fem tillfällen. Anfallsspelet däremot lämnade en hel del kvar att önska.
Boden tog sig bra in i zon, uppspelen fungerade hyfsat bra men avsluten var odisciplinerade och skotten satt ofta mitt i magplattan hos Clemensnäsmålvakten.
– Det är en kombination av att vi blir lite seg in på mål och lite seg iväg med skotten. Det gör att deras målvakt ser när skotten kommer. Vi måste jobba på det, så det kommer att bli bättre, fortsätter Robert.
Efter drygt halva den sista perioden avverkad så kom äntligen ledningsmålet för Boden Hockey. Och när det första då väl kom så ramlade det in även ett andramål för hemmalagets del.
Matchen slutade 2–0 för Bodens del och nu laddar alla bara inför premiären hemma nästa fredag mot Kalix Hockey.
Undertecknad tog en pratstund med Jacob Sundin, som verkligen ser fram emot premiären.
– Det ska bli riktigt roligt att äntligen få komma igång. Vi har tränat och matchat stenhårt de senaste två månaderna och då känns det härligt att äntligen få komma igång, säger Jacob Sundin.
Clemensnäs är en svår motståndare att möta många gånger, detta eftersom man egentligen inte riktigt vet vilket lag de ställer på isen. Detta eftersom många juniorer från Skellefteå AIK kan finnas med i truppen…
– Det är precis så, och det är svårt att möta sådana lag. Men det gäller att vi själva fokuserar på vårt spel och bara se till att vi sätter det. Vi måste se till att göra det enkelt och inte försöka göra det så snyggt som möjligt. Men jag tycker nog att vi är på rätt väg, fortsätter Sundin.
Vad tror du om matchen mot Kalix Hockey?
– Det blir en spännande match. Vi kommer att vara betydligt bättre i den matchen i jämförelse med kvällens match. Det kommer att bli en jämn match eftersom vartenda lag i denna serie är bra och det kommer nog att bli en stentuff serie. Men vi siktar naturligtvis på seger, säger Jacob Sundin.
Lycka till nu i premiären…
– Tusen tack, säger Jacob Sundin med ett leende.
En vecka kvar som sagt och nu hoppas vi bara att det blir man ur huse här i Boden, så vi får “Lapp på luckan” här i HIVE Arena.
Björn Norén