Boden hockey kan presentera en viktig pusselbit i lagbygget inför säsongen 2025/2026: 25-åriga backen Oscar Eriksson är klar för Boden Hockey! Oscar är trots sin ringa ålder väldigt välmeriterad och han är fostrad i Skellefteå AIKs verksamhet från hockeyskolan till a-laget och han gjorde sin SHL debut under säsongen 2020/2021. Sedan dess har det blivit ett flera tal säsonger med både spel i Hockeyallsvenskan och Hockeyettan. Oscar är bekant med norra Hockeyettan från sina säsonger i Piteå Hockey, där vi minns honom som en tongivande spelare.
”Förmodligen likt alla klubbar, så har vi sökt efter en skicklig rightback som ska passa väl in i vår befintliga backbesättning. I Oscar så får vi precis det: en skridskostark och skicklig högerskytt som dessutom har bra storlek och kan spela rejält när det behövs” säger Jonas Hedberg, del av Sportgruppen i Boden Hockey.
”En spelare som klubben har varit intresserad av i flera år, en spelare som har gjort stora avtryck i framförallt Hockeyettan, men också en spelare med väldigt stor potential till ännu mer. Vi är både glada och stolta att Oscar har valt att fortsätta sin satsning hos oss trots intresse från Allsvenska- och utländska klubbar. Att denna typ av spelare ser Boden Hockey som ett bra val för att ta ytterligare kliv i sin utveckling är ett tecken på att vi har en bra verksamhet och en bra miljö att verka i, tillsammans ska vi ta detta till nästa nivå” fortsätter Jonas. Boden Hockey ser fram emot att Oscar ansluter till säsongsstarten i augusti, välkommen till Boden Hockey!
-Boden Hockey