Boden Hockey leder matchserien med 2-1 i matcher efter dagens 2-4 seger borta mot Lindlöven.
– Grabbarna gör en helgjuten insats ikväll. Vi vet vilken nivå vi kan spela på och våran tredje period var riktigt bra, säger en helnöjd Robert Bergdahl.
Boden Hockey inledde bortamötena på bästa tänkbara sätt.
I dagens match mot Lindlöven visade BHF verkligen upp sin klass och laget spelade verkligen en trevlig hockey. Laget ägde matchen ganska ingående när Christian Nyman i powerplay gjorde ett riktigt klassavslut och 0–1 var ett faktum.
Boden fortsatte även efter målet att prestera en bra hockey, även i boxplay när Felix Dahlroth åkte ut för en tripping efter knappa 15 minuters spel.
Boden höll ihop laget bra och kunde gå till pausvila med en uddamålsledning.
I den andra perioden så tvingades Wille Åström sätta sig på botbänken efter en fasthållning, en utvisning som hemmalaget utnyttjade till fullo.
Kvitteringen var ett faktum, den var absolut inte rättvist sett till spelet, men så kan det vara i hockey.
Efter målet tog Boden Hockey över tillställningen igen och laget skapade en hel del chanser framåt sopm dock hemmalagets målvakt William Kias lade vantarna på.
Med 27 sekunder kvar av perioden kom nästa kalldusch när hemmalaget lyckades peta in ledningspucken bakom Anton Hjalmarsson i Bodenkassen.
Men gästande Boden Hockey formligen exploderade i sista perioden och det hela inleddes med att Osku Koivistoinen pangade in 2–2.
När sedan Viktor Arespång hittade nätmaskorna bara drygt minuten senare så blev det många gamnackar i hemmalaget.
Boden fortsatte att surra på som bålgetingar i Lindlövens zon och naturligtvis gere detta resultat.
Efter 16,10 så punkterar Josh Laframboise matchen med sitt eleganta 2–4 mål.
Lindlöven hade helt enkelt inte vare sig kvaliteten eller orken att resa sig efter dessa stjärnsmällar utan det blev en övertygande seger för Boden Hockey som nu kan spela hem matchserien i morgon.
Boden Hockey kommer att kunna spela väldigt avslappnat eftersom de vet att n eventuell förlust inte avslutar säsongen, och det är mycket värt.
–Visst är det så. Det är skönt att kunna spela avslappnat. Men vi kommer att försöka upprepa det spelet vi hade i den tredje perioden och starta på den nivån, Naturligtvis siktar vi på att avgöra redan i morgon, säger Bodentränaren Robert Bergdahl avslutningsvis.
Vi väntar med spänning på morgondagens drabbning.
Björn Norén
Vi i Boden