William och Redstorm är utan tvekan bästa klacken en förening kan önska sig, de står där match efter match, i med och i motgång. Vi snackade lite med William Karlsson, ordförande för Redstorm. Och han fick berätta om sig själv, om supporterkulturen i Norrbotten och hur man kan bli en del av Redstorm.
Ja som sagt, William Karlsson. 24 år gammal Katrineholmare som bott i Boden i snart 8 år. Jobbar i nuläget som säljare på Laitis här i Boden men har innan dess varit i bilhandlarsvängen samt inom vården då jag är utbildad undersköterska. Förutom hockeyn så går mycket tid till bilkulturen och travsporten, jag äger tillsammans med min sambo en egen travhäst.
Innan jag kom till Boden hade jag aldrig sett en hockeymatch live tidigare och inte heller följt något speciellt lag, det var handboll som gällde för mig under uppväxtåren. Jag såg faktiskt min första hockeymatch borta i Kalix för cirka 6 år sedan när det anordnades en supporterbuss dit och det var där intresset för supporterkulturen tog fart! Känslan av att vara delaktig till medgång för spelarna på isen genom ramsor var något utöver det vanliga och sedan dess har jag stått på Bajoläktarn i med och motgång.
Supporterkulturen i Norrbotten har helt klart potential till att växa, både vår supporterförening Redstorm samt Luleåfans i SHL ökar för varje säsong som går men det hade varit grymt roligt om andra lag också kunde nappa på detta, Piteå har några få supportrar som alltid står och hejar när vi kommer på besök men vi saknar rivaliteten! Kanske vi kan få ökat läktarmotstånd om vi växer ännu mer?
Som medlem i Redstorm hjälper ni oss att växa tillsammans! Vi kan tack vare era medlemskap bland annat göra nya flaggor/banderoller/tifon, fixa fram priser till redstormkrigare och anordna bussresor för riktigt förmånliga priser. Jag kommer aldrig glömma bussresan till Piteå i slutet förra säsongen, det var både den bästa och den sämsta resan till grannkommunen. Två smockfyllda bussar samt en hel drös med personbilar, lågt räknat befann sig 180 Bodensupportrar på bortastå!
Medlemsskap i Redstorm löser du genom att swisha till: 123 612 0844
Enskild- Ungdom 62kr.
Enskild- Vuxen 122kr.
Familj- 252kr två vuxna och obegränsat antal hemmaboende barn under 19år.
Märk betalningen med namn medlem.
Alternativt besöka souvenirshoppen under matchdagar då vi sedan förra säsongen håller den bemannad.
– Boden Hockey