– Otroligt skönt att vinna första matchen, konstaterar Felix Dahlroth.
Äntligen var det dags för slutspelet i hockeyettan att dra i gång och för Bodens del är det som bekant Lindlövens IF som står för motståndet i åttondelsfinalen. Eftersom Boden Hockey knep fjärdeplatsen i tabellen så har de också hemmaplansfördel i matchserien som spelas bäst av fem. Boden Hockey och Lindlöven har som ni nog alla vet mött varandra två gånger tidigare under säsongen. Bägge de matcherna så var det Boden som drog det längre strået efter vinst med 2–0 på bortaplan i början av Allettan Norra och 5–3 på hemmaplan för dryga månaden sedan. Nåväl nog om fakta och historik. Vi hoppar in i den första åttondelsfinalen i stället.
Det var Boden Hockey som tog tag i stafettpinnen från start och gästande Lindlöven hängde inte riktigt med utan drog på sig en utvisning efter 1,37 spelade minuter. Hemmalaget fick därmed chans i spel i numerärt överläge och där var det första periodens gigant vid namn Alexander Wallin som visade vägen i och med hans 1–0 mål. Efter Bodens ledningsmål så tändes gnistan hos gästerna. 5,44 in i perioden kom också kvitteringen. När gästerna sedan fick spela powerplay efter drygt tio minuter så satt även ledningspucken. Här började Boden skaka något och när även 1–3 kom 13,11 in så kändes uppförsbacken lång. Men inte för monsterkedjan med Alexander Wallin, Josh Laframboise och Wille Åström. Wallin satte sitt andra för kvällen efter 15,13, även det i numerärt överläge och han skulle även sätta sitt tredje för kvällen med 37 sekunder kvar på klockan. Likaläge inför den andra perioden var därmed ett faktum.
Den andra perioden präglades av utvisningar. Periodens största snackis hände redan innan två minuter hade hunnit passera. Lindlövenspelaren trycker till Daniel Mannberg en bit ifrån båset och det blir en riktigt obehaglig smäll. Situationen renderade i ett solklart matchstraff för gästerna och Boden skulle därmed få chans att spela i numerärt överläge i fem minuter. En möjlighet som de inte tog vara på och den andra perioden slutade mållöst. Tilläggas bör att Daniel Mannberg utgick för att genomgå undersökning men kom sedan tillbaka till matchen och verkade trots den otäcka smällen må bra.
I den tredje perioden var det gästerna som återtog ledningen efter 4 minuters spel. Men Boden Hockey skulle komma igen efter att Jens Andersson sköt ett slagskott som singlade in strax över mållinjen. Likaläge var därmed ett faktum och det skulle krävas förlängning för att skilja lagen åt.
Förlängningarna i slutspelet spelas som bekant i sudden, fulla perioder och i spel 5 mot 5. Bägge lagen fick varsitt numerärt överläge i den fjärde perioden men båda målvakterna storspelade mellan stolparna.
Det skulle dröja så länge som till den 83:e matchminuten innan en vinnare kunde koras. Gästande Lindlöven drog på sig en trippingutvisning och knappt 30 sekunder senare åkte de även för en puck out. Boden fick därmed chans att spela 5 mot 3. Ett tillfälle som de inte lät passera förbi. Det var inga mindre än veteranerna Christian Nyman och Daniel Mannberg som visade vägen i och med Mannbergs 5–4 mål.
– När en match blir så här lång så handlar det bara om att våga. Gör man inte det så kommer det att straffa en. Det gäller att våga spela, våga vara på isen och våga bidra. Det är kanske inte för intet som det även är våra två äldsta spelare som avgör idag heller, konstaterar Robert Bergdahl.
Boden har efter denna seger 1–0 i matcher och nästa match spelas redan ikväll kl.19, även den i HIVE-Arena.
Ett otroligt styrkebesked är att lagkapten tillika backgiganten Felix Dahlroth var tillbaka i spel under tisdagen.
– Det blev en tuff start minst sagt. Men nu har jag fått testa kroppen ordentligt och den känns riktigt bra vilket bådar gott. Jag har tränat bra i några veckor och är inne i det. Det är mer timing och sådant som kan saknas något när man varit borta från matcher ett tag. Men jag har ju Kevin (Arvidsson) vid min sida så det är ju lugnt, säger Felix Dahlroth och flinar.
Vad har du att säga om matchen i helhet?
– Jag tycker ändå att vi är spelförande större delar utav matchen. Men dom har några riktigt skickliga spelare så när dom får komma i hög fart mot oss så blir det jobbigt. Vi chansar lite på vissa puckar och då blir det svårt, säger han och fortsätter:
– Det blir tätare, tuffare och hårdare när det kommer till slutspel och det är lite charmen med det hela också. Man känner att det är mycket mer som står på spel och det blir också roligare att spela den typen av matcher. Man går in i det mycket hårdare och vill vinna varenda kamp där ute.
Nu har ni 1–0 i matchserien. Vad tar ni med er till match två?
– Otroligt skönt att vinna första. Framför allt med hemmaplansfördelen så man kan släppa lite på axlarna och kanske släppa lös lite extra match två. Jag tycker spelet med puck i anfallszon är bra så det tar vi självklart med oss till nästa match. Vi måste bli snabbare på spelvändningarna och inte kladda lika mycket med pucken, konstaterar Felix Dahlroth.
Som tidigare nämnts spelas nästa match redan onsdag kväll och det kommer garanterat bli en rysare även då. Stort tack till alla 638 åskådare under tisdagens match, men kom igen bodensare, bättre kan vi.
Alla till hallen inför den andra åttondelen!
Björn Norén
Vi i Boden